Nattåg Lissabon - Hendaye
Trenhotel 310 Sud Expresso (TH 310)

Nattåg med TH 310 från Lissabon till Hendaye. Var man köper biljetter. Information om tidtabeller, sitt-, ligg- och sovvagnar.

The famous "Sud Express" is the best connection from Portugal to Central Europe. Travel overnight from Lisbon to San Sebastian and Hendaye. In Hendaye a direct connection to the TGV to Paris is available.

The train is a comfortable Talgo trainset offering different comfort levels. The most basic available accomodation are regular 2nd class ("Turista") seats. They can recline slightly and most of them are arranged in rows so that you strech your legs.

Besides the seated accomodation the train offers three kinds of sleeping cars. Four bed compartments ("Cama Turista") offer the best value. The beds are comfortable and there is a washing basin in the compartment.

The two bed compartments ("Cama Preferente") offer more privacy for couples and also have a washin basin in the compartment. The most luxurious option are the two bed cabins with ensuite shower and WC ("Cama Gran Clase") which offer a maximum of comfort.

The train also conveys a bar coach where you can get snacks and drinks, including warm meals in the evening and fresh breakfast in the morning.
Schedule
Station Ankommande Avgående
PT Lissabon (Santa Apolonia) 21:25
PT Lissabon (Oriente) 21:32 21:34
PT Entroncamento (Estação) 22:29 22:30
PT Pombal (Estación) 23:05 23:06
PT Coimbra (Coimbra B) 23:31 23:32
PT Mangualde (Estação) 00:45 00:46
PT Guarda (Estação) 01:44 01:45
PT Vilar Formoso (Estação) 02:20 02:35
ES Fuentes de Oñoro (Estación) 03:39 03:40
ES Ciudad Rodrigo (Estación) 03:58 03:59
ES Salamanca (Estación) 04:53 04:56
ES Medina del Campo (Estación) 05:40 06:00
ES Valladolid (Campo Grande) 06:32 06:35
ES Burgos (Rosa de Lima) 07:46 07:48
ES Miranda de Ebro (Estación) 08:47 08:48
ES Vitoria-Gasteiz (Estación) 09:11 09:12
ES San Sebastián (Estación) 10:53 10:55
ES Irun (Estación RENFE) 11:22 11:23
FR Hendaye (Gare) 11:33

Du behöver inte byta tåg. Tiderna är endast för information.

Avgångar tillgängliga på följande veckodagar (1=måndag / 7=söndag)

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Res denna sträcka i omvänd riktning:

TH 313 / Hendaye-Lissabon
Icon
Kategori
Sittplats | 2:a klass Buy
Sovvagn 4 | 4-bäddskupé | privat tvättställ | 2:a klass Buy
Sovvagn 2 | 2-bäddskupé | privat tvättställ | 1:a klass Buy
Sovvagn 2 | 2-bäddskupé | privat dusch + wc | 1:a klass Buy
Sovvagn 1 | 1-bäddskupé | privat tvättställ | 1:a klass Buy
Sovvagn 1 | 1-bäddskupé | privat dusch + wc | 1:a klass Buy
OBS: se våra bokningslänkar för biljettpriser. Priserna kan variera beroende på resväg, inköpsdatum och klass.

Kategori: Endast tillgängliga kategorier är listade.

Följande tåg skulle kunna vara ett alternativ för denna resa:

TH 335 / Lissabon-Madrid

Eurail: om du hellre vill resa denna väg med Eurail i stället för tågbiljett, ta en titt här för reservationskostnader och övrig information.

HELP

Har du övriga frågor eller behöver du hjälp? Fråga i så fall på vårt forum, där du alltid får trevliga och praktiska svar.

Behöver du ett billigt boende? Vi rekommenderar webbplatsen booking.com

IN
OUT

om railcc: Vi är ivriga resenärer som erbjuder pålitliga och välgrundade tips för din tågresa.

rail.cc är partner och vän med
Deutsche Bahn Logo
Interrail Logo
Eurail Logo
Omio Logo
Trainline Logo
ACPRail Logo
NS Logo
SNCB Logo
Booking.com Logo
China Highlights Logo
12GoAsia Logo
Flixtrain Logo
Inlandsbanan Logo
Nightjet Logo
SJ Logo
RealRussia Logo
Kiwi.com Logo
Airbnb Logo
DJI Logo
Rentalcars Logo

Cookies: vi använder cookies för funktionerna i rail.cc och statistik - och tar hand om din personliga integritet! Det finns andra företag (Google, Yandex) vilka verktyg vi måste använda, som också placerar cookies. Genom att använda rail.cc samtycker du till användning av cookies i enlighet med vår sekretesspolicy . För mer information om användning och hantering av våra cookies ber vi dig godkänna vår policy för cookies . Om du inte kan acceptera måste du lämna rail.cc.

top