Nattåg Wien - Bukarest
EuroNight 347 Dacia (EN 347)

Nattåg med EN 347 från Wien till Bukarest. Var man köper biljetter. Information om tidtabeller, sitt-, ligg- och sovvagnar.

Köp din biljett på tågstationen. OBS: i vissa länder måste du betala en extra avgift vid köp på biljettkontoret. Biljetten kan köpas på en station i avreselandet, ibland även från andra länder.

The "Dacia" is one of Europe's famous long-distance night trains, connecting Vienna with Bucharest in about 19 hours. It carries modern and comfortable coaches. Unfortunately, no restaurant car is available anymore.
Schedule
Station Ankommande Avgående
AT Wien (Hauptbahnhof) 19:39
HU Hegyeshalom (Vasútállomás) 20:25 20:28
HU Győr (Vasútállomás‎) 20:53 20:56
HU Tatabánya   21:29 21:30
HU Budapest (Kelenföld) 22:02 22:04
HU Budapest (Ferencváros) 22:10 22:11
HU Budapest (Keleti) 22:20 22:50
HU Szolnok   00:12 00:16
HU Békéscsaba   01:10 01:15
HU Lőkösháza   01:40 02:25
RO Curtici   03:35 04:10
RO Arad   04:24 04:30
RO Deva (Gara) 06:52 06:54
RO Simeria (Gara) 07:08 07:22
RO Sibiu (Gara Centrală) 10:23 10:32
RO Brașov (Gara Centrală) 13:16 13:30
RO Predeal   14:05 14:07
RO Sinaia   14:28 14:30
RO Ploiești   15:18 15:20
RO Bukarest (Gara de Nord) 16:00

Du behöver inte byta tåg. Tiderna är endast för information.

Avgångar tillgängliga på följande veckodagar (1=måndag / 7=söndag)

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Res denna sträcka i omvänd riktning:

EN 346 / Bukarest-Wien
Icon
Kategori
Sittplats | 2:a klass Buy
Sittplats | 1:a klass Buy
Liggvagn 6 | 6-bäddskupé | 2:a klass Buy
Liggvagn 4 | 4-bäddskupé | 2:a klass Buy
Sovvagn 3 | 3-bäddskupé | privat tvättställ | 2:a klass Buy
Sovvagn 2 | 2-bäddskupé | privat tvättställ | 2:a klass Buy
Sovvagn 2 | 2-bäddskupé | privat dusch + wc | 2:a klass Buy
Sovvagn 1 | 1-bäddskupé | privat tvättställ | 1:a klass Buy
Sovvagn 1 | 1-bäddskupé | privat dusch + wc | 1:a klass Buy
OBS: se våra bokningslänkar för biljettpriser. Priserna kan variera beroende på resväg, inköpsdatum och klass.

Kategori: Endast tillgängliga kategorier är listade.

Eurail: om du hellre vill resa denna väg med Eurail i stället för tågbiljett, ta en titt här för reservationskostnader och övrig information.

HELP

Har du övriga frågor eller behöver du hjälp? Fråga i så fall på vårt forum, där du alltid får trevliga och praktiska svar.

Behöver du ett billigt boende? Vi rekommenderar webbplatsen booking.com

IN
OUT

om railcc: Vi är ivriga resenärer som erbjuder pålitliga och välgrundade tips för din tågresa.

rail.cc är partner och vän med
Deutsche Bahn Logo
Interrail Logo
Eurail Logo
Omio Logo
Trainline Logo
ACPRail Logo
NS Logo
SNCB Logo
Booking.com Logo
China Highlights Logo
12GoAsia Logo
Flixtrain Logo
Inlandsbanan Logo
Nightjet Logo
SJ Logo
RealRussia Logo
Kiwi.com Logo
Airbnb Logo
DJI Logo
Rentalcars Logo

Cookies: we use cookies for the functionality of rail.cc and statistics - and take care of your personal privacy! There are other companies (Google, Yandex) which tools we have to use, which also place cookies. By the use of rail.cc you agree to the use of cookies in accordance with our privacy policy. For further information about the use and management of our cookies, we ask you to accept our cookies policy. If you can not accept, you have to leave rail.cc.

top